Az orosházi Fidesz és a képviselői szólásszabadság korlátozása

Szájzárrendelet és székbírság

Belpol

Jogkorlátozó, a szólásszabadságot szűkítő intézkedésnek tartják az ellenzékiek, míg a fideszesek a testületi munka hatékonyságát biztosító rendelkezésnek azt az új szankciós lehetőséget, amelyet a polgármester kezdeményezésére a testület kormánypárti többsége szabhat ki a renitens képviselőre.

 

„A szájkosárrendelettel a polgármester ismét megmutatta, hogy miközben jogállamról és demokráciáról beszél, a legsötétebb diktatúrákat idézően cselekszik” – e megfogalmazással bírálta bő két éve a helyi Fidesz-frakció Márki-Zay Péter polgármestert, akinek a kezdeményezésére a képviselőtársaikra sértő kijelentéseket tévő testületi tagokat szankcináló rendeletet fogadott el a hódmezővásárhelyi önkormányzat. (Arról az esetről lásd keretes írásunkat.) Az akkori fideszes kritikát most a szocialista Fetser János orosházi önkormányzati képviselő idézte föl szó szerint a november 30-i testületi ülésen, ugyanis a fideszes városvezetés a hódmezővásárhelyihez hasonló előterjesztéssel élt, amelyet végül el is fogadtatott. A városházi ellenzéki képviselők szerint a cél az ő megrendszabályozásuk. A helyi fideszesek természetesen másként látják ugyanazt, mint két éve hódmezővásárhelyi párttársaik: szerintük az ún. „szájzárrendelet” Orosházán a közgyűlés méltóságát állítja majd vissza, egyben a demokrácia kiteljesedésének a záloga.

Tombol a demokrácia

Az orosházi önkormányzat szervezeti és működési szabályzatának (szmsz) módosításába csomagolta be a változtatást a kormánypárti városvezetés. A testületi üléseket megzavaró, a közgyűlés méltóságát sértő kijelentést tevő képviselő ún. székbírsággal sújtható, az alkalmankénti bírság mértéke a képviselői tiszteletdíj (jelenleg 179 ezer forint) 20 százaléka. Ötnél többször nem szabható ki, de ez éppen elég arra, hogy akár a teljes tiszteletdíjat visszatarthassák egy-egy hónapban a polgármester javaslatára.

Egy másik kitétel szerint pedig a nem választás útján, hanem a mindenkori polgármester kezdeményezése nyomán szavazati jog nélkül a testületbe bekerülő és tanácskozási joggal azon részt vevő társadalmi megbízatású alpolgármester minden napirendi ponthoz korlátlan hozzászólási lehetőséget kap. Orosházán a társadalmi megbízatású ­alpolgármester, Molnár Béla egyben a városi Fidesz alapszervezeti elnöke. Ez a „gesztus” sérti a képviselői jogegyenlőséget, és többletjogosítványt ad a mandátummal és szavazati joggal rendelkező képviselőkkel szemben, még ha a kormánypárti városvezetés némiképp bővítette is a napirendi pontonkénti képviselői hozzászólás lehetőségét – igaz, csak egyetlen perccel.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.